SOSU Esbjerg tilbyder nu et 6 ugers jobrettet forløb, hvor du præsenteres for centrale elementer i SOSU-faget. Forløbet kan være afklarende for, om du i fremtiden kan se dig selv arbejde inden for faget.
Hvis du ønsker at påbegynde en SOSU-uddannelse, tilbydes du en realkompetencevurdering under forløbet. Denne kan danne grundlag for en uddannelsesplan og vurdering af merit.
Har du læse og skrive vanskeligheder, tilbydes du under forløbet en vejledende læsetest for voksne. Der tilbydes under forløbet en generel uddannelsesvejledning.
Vær opmærksom på, at du skal opfylde de formelle krav, for at kunne søge ind på SOSU-uddannelserne eller som Pædagogisk assistent.
Praktisk
Undervisning i tidsrummet 8.00 - 15.24 på SOSU Esbjerg, Gjesinglund Alle 8, 6715 Esbjerg N.
Disse kurser indgår i forløbet (amu-nummer og titel)
- 45362 - Personlig udvikling til arbejde og uddannelse
- 44371 - Jobreleteret brug af styresystemer på PC
- 42834 - Anerkendende kommunikation i omsorgsarbejdet
- 42690 - Praktisk hjælp til ældre
- 49241 - Det meningsfulde liv – mennesker med demens
Hvert kursus afsluttes med en prøve. For at kunne bestå prøven, er det en forudsætning, at du kan læse, skrive og forstå dansk minimum på niveau “dansk for udlændinge niv. 2”.